MiserArt | Pracownia Sitodruku Wielkoformatowego
493
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-493,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
Category
Pracownie
About This Project

Sitodruk jest techniką graficzną. Daje on możliwość realizacji projektów i zleceń niemożliwych do zrealizowania w druku cyfrowym – np. druk bielą, druk na papierach o wysokiej gramaturze, druk na tekturze, kartonie, drewnie, metalu, pleksi, ceramice, szkle oraz wszelkiego rodzaju tkaninach. Otwarcie tego rodzaju pracowni w MiserArt stworzy zupełnie nowe możliwości eksploatacji tego miejsca – zarówno w wymiarze społecznym, edukacyjnym, artystycznym jak i użytkowym czy ekonomicznym. Sitodruk daje możliwość pracy artystycznej jak i komercyjnej.

Naszym celem jest stworzenie nowej tradycji rzemieślniczej Warsztatu Wrocławskiego (jako pewnego rodzaju kontynuacji tradycji Warsztatów Krakowskich). Pracownia sitodruku pozwoli nam na produkcję wzorzystych tapet, tkanin metrażowych, obrusów, zasłon, elementów ubioru, a także  na nanoszenie wzorów na nietypowie powierzchnie, takie jak ceramiczne talerze, szklanki, drewniane i metalowe skrzynki, meble. Umożliwi to sygnowanie wytwarzanych w pozostałych pracowniach rzemieślniczych MiserArt przedmiotów oraz nadanie im dodatkowych walorów estetycznych.

Odpowiedzialna za pracownię sitodruku jest Natalia Jerzak.

Od października do listopada realizowaliśmy swój pierwszy sitodrukowy eksperyment: “SitoOgród w MiserArt” mógł zostać zrealizowany dzięki wsparciu programu mikroGRANTY Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Powstało 7 ręcznie drukowanych w autorskie wzory obrusów oraz pomniejsze druki na tekstyliach. Zespół MiserArt pełnił rolę mistrzów dla grupy zaproszonych na warsztaty dzieci.